براي ماندگار شدن اقتصادمقاومتي خريد كالاي ايراني بايد جزئی از فرهنگ مردم شود معاون اول رييس جمهوری گفت: براي ماندگار شدن اقتصاد مقاومتي و توليد داخلي بايد كاري كنيم كه خريد كالاهاي داخلي جزئي از فرهنگ مردم شده و مردم كشور به خريد كالاي داخلي و توليدات ايراني افتخار كنند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره «ایران ساخت»، دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز(شنبه)  در آيين اختتاميه نخستين جشنواره ملي، فرهنگي و هنري ايران ساخت كه با همراهی دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مركز همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد با اشاره به اينكه جمعيت غالب ايران جمعيتي جوان است اظهار داشت: جوانان اين كشور مطالباتي همچون اشتغال و فرصت هاي شغلي دارند و ما بايد كاري كنيم كه بتوانيم به اين مطالبات پاسخ مناسب ارائه دهيم.

معاون اول رييس جمهوری افزود: براي اينكه بتوانيم توسعه اقتصادي داشته باشيم و اقتصاد كشور بتواند به مطالبات جامعه پاسخگو باشد نيازمند فراهم شدن فضايي مناسب براي فعالان اقتصادي و سرمايه گذاران هستيم.

وي افزود: بخشي از وظايف براي فراهم كردن اين فضا جزو وظايف حاكميت و دولت است از جمله آن كه دولت بايد ثبات اقتصادي، شرايط بين المللي مناسب و امنيت در كشور را فراهم كند و در كنار آن فضاي فرهنگي حاكم بر جامعه نيز بايد براي فعالان اقتصادي مناسب باشد به گونه اي كه فعالان اقتصادي و سرمايه گذاران احساس كنند كه در جامعه مورد احترام هستند.

دكتر جهانگيري با اشاره به تلاش هاي دولت تدبير و اميد براي فراهم كردن شرايط مناسب براي فعالان اقتصادي خاطرنشان كرد: همزمان با تلاش هاي دولت، سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي نيز از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شد و معتقد هستيم كه اين سياست ها مي تواند كشور را به سمت شكوفايي هدايت كند.

معاون اول رييس جمهور با يادآوري اينكه معمولا اقتصاد دانان نظرات متفاوتي نسبت به يك موضوع مشخص دارند افزود: خوشبختانه درباره سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي اجماع مناسبي در ميان اقتصاد دانان بوجود آمده و عزمي ملي در ميان نهادها و دستگاه هاي مختلف كشور براي اجراي اقتصاد مقاومتي ايجاد شده است و همگان باور دارند كه اقتصاد مقاومتي مي تواند گره گشاي مشكلات كشور باشد.

وي ادامه داد: حالا كه شرايط مساعدي فراهم شده است، نقش آفريني مردم و فعالان اقتصادي از اهميت ويژه اي برخوردار است و فعالان اقتصادي و سرمايه گذاران بايد از فرصت فراهم شده استفاده كرده و به فعاليت و كار و تلاش بپردازند.

دكتر جهانگيري اضافه كرد: در سال جاري با وجود كاهش بهاي نفت و محدوديت هاي اقتصادي،‌ دولت توانست دستاوردهاي خوبي در رشد اقتصادي، كنترل تورم و اشتغالزايي كسب كند كه اين دستاوردها در نوع خود كم نظير است.

معاون اول رييس جمهور در ادامه بخش فرهنگ را پيش ران و پيش برنده اقتصاد و توسعه كشور دانست و افزود: فرهنگ و هنر به عنوان يكي از مهمترين ظرفيت هاي كشور اگر به كمك توسعه كشور بيايند، روند توسعه شتاب و سرعت مضاعفي پيدا خواهد كرد.

وي با تاكيد بر اينكه ايجاد فرصت هاي شغلي و اشتغال زايي جز از طريق سرمايه گذاري و توليد ميسر نيست گفت: براي اينكه توليد كنندگان و سرمايه گذاران كشور بتوانند با خيال آسوده كار و تلاش كنند، بايد نسبت به وجود تقاضا براي كالا و محصولات خود اطمينان داشته باشند.

دكتر جهانگيري با اشاره به گرايش برخي افراد و خانواده ها براي خريد كالاي خارجي تصريح كرد: اگر نخبگان فرهنگي و هنري كشور به صحنه بيايند، اين نگرش غلط در جامعه تغيير خواهد كرد و مردم براي خريد توليدات داخلي اشتياق پيدا خواهند كرد.

معاون اول رييس جمهور اضافه كرد: بخش مهندسي و توليدات ايراني در سال هاي اخير تحولات فراواني پيدا كرده و امروز متخصصين ايراني سكوهاي نفتي مي سازند كه دانش آن در انحصار چند كشور محدود است.

وي با تاكيد بر اينكه مهندسين جوان كشور قادر هستند كارهاي بزرگ انجام دهند گفت: امروز با استفاده از توان داخلي قادر هستيم نيروگاه ها و پالايشگاه هاي بزرگ احداث كنيم البته نبايد خود را از دانش روز جهاني بي نياز بدانيم و بايد از تجربيات و دانش كشورهاي موفق نيز استفاده كنيم.

دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه اگر كالايي ايراني بود به معناي كيفيت پايين آن نيست خاطر نشان كرد: البته توليد كنندگان ايراني نيز نبايد دست از تلاش براي بهبود كيفيت بردارند و بايد بدانند كه اگر بدنبال رقابت و بهبود كيفيت نباشند قادر نخواهند بود در بازار موفق شوند.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به اهميت اقتصاد دانش بنيان و اينكه اقتصاد دانش بنيان متكي به فكر و دانش جوانان است گفت: امروز بيش از 3 هزار شركت دانش بنيان در كشور فعاليت دارند و ميزان فروش محصولات اين شركت ها بالغ بر 30 هزار ميليارد تومان است و توليدات اين شركت ها در زمينه هاي مختلف آي تي،‌ هوا فضا، ‌نانو تكنولوژي و .... است.

در اين مراسم با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رييس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و پرویز کرمی دبیرکل جشنواره «ایران ساخت» و جمعی از مسوولان و هنرمندان  از نفرات برگزيده در بخش هاي مختلف با اهداء لوح سپاس قدرداني شد.

براساس این گزارش، جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» با اهداف «جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان»، «حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران»، «ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت» و همچنین «کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی»، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه های دیداری و شنیداری، رسانه های دیجیتال و ایده بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار «فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی» از 15 تا 18 دی‌ماه سال جاری با نمایش آثار برگزیده در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» به وب‌سایت www.iransaakht.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام /

تاریخ خبر: 1395/10/18
منبع خبر: